God Jul …

Skinkan står i ugnen … husse slår in mina julklappar (jag vet vad det är, bara böcker som jag valt själv). Lucy sover efter en skön långpromenad i skogen och jag ska snart börja klä julgranen och pynta det sista.

Men en sak återstår och det är att lägga ut en julhälsning på bloggen! Efter jul kommer jag att bli osynlig i bloggvärlden ett tag. Då är det nämligen dags att snickra ihop årskrönikan för 2022. Alla ni som sett mina tidigare årskrönikor vet att det är ett rejält jobb så därför kommer det att vara tyst från mig. Men, om inget oförutsett inträffar så hoppas jag att vara tillbaka igen lagom till nyår och då med min årskrönika 🙂

Så … En Riktigt God Jul till er alla!

Detta inlägg publicerades i I juletid. Bokmärk permalänken.

16 kommentarer till God Jul …

  1. Blomsterbönan skriver:

    Låter som vi har det ungefär likadant du och jag fast jag har en katt som sover under granen. Den ena tyckte det var helfestligt när jag bar in den och den andra älskar att ligga och vara snygg på julgransmattan.

    Ha en riktigt lugn och fin julafton och nosgnugg till Lucy!
    Kramar från Närke

  2. Marika skriver:

    Hej Anita!
    Känner mig rätt så klar med allt. En skinkmacka skall vi unna oss ikväll, med Mor Annas smörgåsgurka till. Har också några böcker som jag försöker glömma vad de är, det blir en överraskning….Skall bli riktigt skönt att fira ihop med dotter med pojkvän. Sonen kommer i mellandagarna med flickvän.
    Önskar dig en riktigt God Jul!
    Kram Marika

  3. Marit skriver:

    Riktig god jul til deg og dine, Anita!
    Jeg gleder meg allerede til din årskrønike!

    Klem, Marit

  4. Åsa skriver:

    Julklapparna är inslagna, rimmen skrivna och julklappskassen packad. Skinkan är griljerad och nu står Jansson i ugnen, snart blir det försmak av julens goda mat. Imorgon bär det av till Mölnbo till Sara med familj, det ska bli mysigt att fira jul tillsammans allihopa.
    En riktig GOD JUL önskar vi er alla tre.
    Kram
    Lillsyrran

  5. Gunnel skriver:

    Jag önskar dig med en God Jul och ser fram emot din årskrönika. Vilket jobb. Beundrar dig att du tar dig an det. Kram

  6. Anna-Lena Larsson skriver:

    Ha det gott!
    Ser fram emot alla vackra bilder ! KRAM

  7. bmlarsreseblogg skriver:

    Här har vi provsmakat årets andra skinka i TV-soffan. Det blir en ovanligt lugn jul på tu man hand eftersom Lars testade positivt för covid i onsdags, men det blir nog bra ändå.
    En fin helg tillönskas dig!

  8. Anna i Portugal skriver:

    Önskar dig en fantastisk jul och jag ser fram emot årskrönikan, har ju inte sett de andra då jag är en ganska ny läsare hos dig 🙂

  9. Rosor och ruiner skriver:

    Önskar dig en fin och god Jul!
    Julekram Gunilla

  10. stefansvardag skriver:

    En God Jul tillönskas och givetvis ser vi fram mot årskrönikan.

  11. Kristina skriver:

    God Jul och Gott nytt År.

  12. Znogge skriver:

    Läget under kontroll alltså!

    Önskar er och Lucy en riktigt God Jul!

    Kram

  13. Eva, storasyster skriver:

    God jul till dig köra hjärtesyster, Thomas och Lucy!
    Vi ses på nyårsafton hoppas jag innerligt
    💖💖💖💖
    Kramat Monster

  14. ibod11 - Ingrid skriver:

    Tack för din fina julhälsning och jag önskar dig en riktigt fin fortsättning på julen. Hos mig brukar det också bli en ganska omfattande tillbakablick på året som gått och jag ser fram emot att få se och läsa om ditt 2022 😀
    Kram

  15. Kul att du hör till dem som orkar skriva årskrönikor!
    God fortsättning på helgen!

  16. Julio Jiménez skriver:

    i wish you a happy new year

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s