Just nu är det mycket djurliv omkring mig. Fåglarna har jag ju skrivit om i många inlägg och dom är verkligen alerta just nu. Sångerna börjar klinga i trädgården. Den ensamma sidensvansen som jag skrev om för ett tag sedan är inte längre kvar. Jag hoppas han hittat sin flock. Jag har varit och är fortfarande generös med mat till dom.
Fåglarna vill jag ha i trädgården men några jag inte vill ha är råbocken och kaninerna. Det bryr dom sig inte om. Dom tycker nog att jag är väldigt generös som satt en massa lökväxter som dom kan äta upp. Det enda dom sparat är snödropparna. Det kanske får bli min melodi i framtiden, ett hav av snödroppar i hela trädgården …
Den gula julrosen sparar dom också. Den är väl giftig antar jag …
Och för att avsluta ”djurtemat” så kan jag tala om att jag fått musarm vilket gör att jag kommer att blogga lite sparsamt de kommande veckorna. Men lite datorvila och Voltaren hoppas jag ska göra susen.
Ok, det finns alltså inte mycket att rapportera från trädgården. Då får man ge sig ut i den generösa naturen. Där såg jag den 13 mars till min stora glädje årets första nässelfjäril.
Och så var det ju dom där blå blommorna som står i backarna. Dom där som man varje år tar massor av bilder på. Dom där som man blir så glad av att se. Inte svårt att gissa vad jag pratar om antar jag. Det är naturligtvis blåsippan, Hepatica nobilis. I år tänkte jag att jag skulle ta lite ovanliga bilder. Så där så att jag skulle kunna se direkt att ”dom där blåsippsbilderna tog jag våren 2014”. Men … dom blev ungefär som vanligt. Och det är väl så det ska vara. Blåsippor är ju ändå blåsippor …
Det var väl ungefär allt för tillfället. Det här får också bli mitt bidrag till Blommig fredag som idag har temat ”Generositet”.
Och även om dom hotar med ett bakslag på våren så önskar jag er en skön vårhelg!
Titta gärna in till Hélena med Blommig fredag genom att klicka på logan nedan för att se hur andra tolkat dagens tema.
Det är härligt med blåsippor! Jag börjar se knoppar på mina nu. Matar också fåglarna mycket och fortfarande. I år har jag haft mängder av domherrar, vilket är jättekul. De har bara visat ett par gånger förr om åren. Rådjur och harar har jag inte så mycket besvär av längre, vilket jag tror beror på min fyrbenta kompanjoner 🙂 Ha en fin helg!
kram Anette
Så vackra de är, blåsipporna! Ska ta och fånga dom idag för vem kan vara utan blåsippebilder 🙂
Kram Hélena
Det låter som om snödroppar och julrosor får bli melodin kommande vårar. Nåja, det är ju inte fy skam. Det är vackra blommor!
Ha en härlig helg och vila din arm!
/E
Fina vårtecken, tibasten (är det väl?) med fjärilen var ju så vårlig. Jag tycker dina blåsippebilder är helt underbara, kan inte riktigt ta så snygga makrobilder med min lite enklare kamera, får njuta av dina i stället. 🙂
Trist med musarm. Om du inte redan har fått tips om det så är en rull-list-mus skönt att använda. Har en i jobbet sedan jag fick ont i arm och handleder och köpte sedan en privat som jag har hemma också. Mejla mig om du vill veta mer och ha namnet på företaget som har.
Önskar dig en fin helg (trots alla ”skadedjurs” framfart)!
Kram Kristina
Wow, vilka härliga bilder, inte minst av blåsipporna!! Jag såg också en nässelfjäril i går. Fjärilar blir man verkligen glad av!
Ha det gott!
/Ruben
Wow, vilka blåsippsbilder! Har blåsippan bytt namn? Ja, tydligen. Synd att du fått musarm, som jag hoppas snart ger med sig. Skön helg iallafall!
Tråkigt med din arm!! Har kämpat med min hela hösten. Att lära bort dåliga beteenden och komma åt grundorsaken är inte så lätt… Hoppas det blir bättre!
Bilden av snödropparna är ljuvlig och det är blåsippsbilderna också. Spelar ingen roll om de blir samma, samma för de är lika sköna varje gång.. 🙂 Men tråkigt om du bara ska kunna ha snödroppar framöver – hur ljuvliga de sen är. Stog i en trädgårdshandel och funderade på en 10-pack av råväck som tydligen ska fungera… Ska testa och hänga i rosorna i vår/sommar tror jag.
Fågelsången – den är generöst berusande just nu 🙂
Ha en härlig helg! Kram, Carina
Herlig tolkning! Så vakre bilder du har tatt av blåveisene! De er jo så utrolig vakre. Etter en lang vinter er det godt at naturen er så generøs at den gir oss noe som er så pent å se på 🙂
Jeg håper virkelig at du snart blir bedre i armen din! Musearm er fryktelig vondt, og jeg har det noen ganger jeg også.
Ønsker deg en fin helg!
Klem Marit
Vackra bilder som vanligt hos dig. Blåsipporna var underbara och påminner mig så mycket om barndomssången; blåsippan ute i backarna stå, niger och säjer att nu är det vår……. Sjungs den fortfortfarande i Sverige? Ger mig lyckliga barndomsminnen! Ta det lugnt med armen och vila lite!!!
Blåsippor är ändå blåsippor men Jösses vilka fina bilder!
Jag har inte en endaste i min trädgård men snart har jag för jag har tiggt till mig en liten planta ifrån min kollega som har på sin tomt.
Vi väljer att inte se den eventuella snön som kommer, eller hur?
Ps. Jag var okey i magen :Ds
Kramar
Vackra bilder på blåsipporna! Tråkigt att höra om din arm, hoppas det blir bättre snart. Håller med dig om rådjuren. Tyckte de var väldigt söta tills jag blev med trädgård. Kan ju säga att den känslan har gått över nu…=)
Haha…så tänker jag också varje år! I år…ska det bli annorlunda bilder på dessa vackra vårblommor! Och ut ur kameran kommer samma som vanligt…om inte ännu tråkigare än året innan! 😉 Fast i år….kommer de (och har hittills) blivit ovanliga så i år är nog året som den önskan kommer slå in! 🙂
Åh vad jag älskar din bild på Nässelfjärilen! Så vackert där den sitter på den fina Tibasten! En ljuvlig bild! Jag har också sett en fjäril av mörkare slag i år..men den fladdrade förbi så snabbt att jag inte ens hann se vad det var för sort! Längtar efter att få fotografera fjärilar!
Förresten, vet inte om jag berättat för dig men tror det, om min förtjusning i din gula Clivia och att jag har frösått såna för typ 12-14 år sedan och NU…äntligen blommar en av dem för första gången! Jag är så stolt! Vill du se den får du gärna titta här: http://instagram.com/p/le3lsCkYxM/
Kommer så klart ta finare bilder på den och lägga i bloggen men det blir i helgen! 🙂 Jag är så stolt över den! Det lilla fröet, det stora tålamodet av mig (14 år är lååång tid) och nu denna vackra blomma! NU har jag bara fem stycken plantor kvar som ska blomma….undra hur många år till de tänker ha på sig!
Krya på dig och var försiktig med musarmen! Sånt är verkligen inte roligt! Blir det riktigt dåligt går det ju ut över fotografering och förmodligen trädgård också och det är det inte värt!
Ha en skön helg och tack för dina fina ord om mina pioner! Det gjorde mig väldigt glad!
kram!
Underbara bilder….så generösa….=)
Trevlig helg !
Kram Ninni
Fint som vanligt:-)
Vad synd att du fått musarm generösa Du! Det påverkade dock inte kvalitén på dina blåsippebilder. Underbart generöst ljus där. Apropå råbockar – förra året var de för djäkliga här. I år passar jag med plantskyddsmedel hela tiden. Hoppas inte de tar revansch nu när jag är bortrest en vecka.
Kram Luna
Ja men visst är det så härligt att utforska naturens generösa utbud till oss. Så fina bilder på blåsippan.
Ha en fin helg
Kram Meta
Igår sjöng talgoxen så högt att mitt barnbarn tyckte hon behövde hålla för öronen. Underbart med fågelsång, snödroppar, julrosor och blåsippor. Det gäller att njuta för här börjar redan snödropparna vissna.
Trevlig helg!
Birgitta
Fuglene må man være generøs mot 🙂 Rådyrene og kaninene synes nok du er generøs! Ny-ydelig gul julerose. Utrolig at du har sett sommerfugl på tysbast! Det var tidlig.
Vilka blåsippebilder! Sådana bilder vill man förstora och sätta på väggen. Underbara!
Hoppas att du snart blir av med inflammationen i din arm. Inte roligt med sådan värk!
Ha det gott!
Kram Annika
Så herlige blåveisbilder! De var nydelige! Her har de ikke kommet enda så jeg har noe å glede meg til 🙂
Synd du har slike matmomser i hagen på fire bein, men godt at du har alternativer som de ikke liker. Det høres ikke dumt ut med et snøklokkehav heller 🙂
Riktig god helg!
Blåsippsbilderna är såå fina. Naturen är generös så idag bjuder den på ett bakslag som var rätt väntat. Omväxling förnöjer. Ha en fin helg/Caritai
Så härligt med blåsippor! och kaniner – nu blev jag avis! Stoppa dem gärna i en kartong och skicka dem till mig 😀
Tack snälla för alla kommentarer! Landade i Sverige för en timma sedan efter ett par långa flygningar och sitter nu i bilen på väg hem. Längtar tillbaka till paradiset något så vansinnigt!!!
Kram
//Linda
Hej Anita, såg din kommentar på bloggen :-). Vi vill gärna ha chiliplantor, de uppskattar vi verkligen!! Vi är hemma men de är bästa att knacka då ringklockan inte fungerar. Så roligt att läsa på din blogg om alla djurbesök i trädgården, vi har med blandade känslor följt en fasantupp under vintern i vår trädgård som sedan ”flyttade” in hos grannen. Den har bott i granen mitt emot, men nu verkar den ha gett sig av. Vi syns i veckan, hälsningar Sylvia
Hej!
Det vore jättekul! Jag hänger också på låset och ska se till att vara där då. Jag ser ut som på bilden, fast blondare och så har jag gått upp en del i vikt sedan bilden. Ska hålla utkik efter dig. KUL!!!
Kram
//Linda
Hej!
Jag kan inte annat än att instämma! Det var så mysigt att få träffa dig på riktigt!! Som sagt, så vacker du är – hela du glittrade. Det skulle vara jättetrevligt att träffas igen och då är precis lika välkommen om du har vägarna åt din bardoms sommartrakter 🙂
Härligt med dina trädgårdsfynd! Själv ligger jag i solsängen och kikar i trädgårdsböcker. Mimosan har fått stå i vinterträdgården en stund, men har fått gå inomhus för dagen – vet inte hur avhärdad den är. Trodde inte att jag skulle behöva göra så när jag flyttar ut till vinterträdgården, men oj så solen bränner där inne.
Hoppas att det är lika soligt hos dig och att du snabbt blir bra i armen så att du slipper ha ont!
Kram och solsken
//Linda